21 juni 2025
Statenlid Jonker stelt vragen over voortgang huisvesting arbeidsmigranten
‘Beroerd gehuisvest’, zei Jan Jonker (SGP) in februari 2023 over de situatie van arbeidsmigranten. Samen met de SP diende hij een plan in om daar verandering in te brengen. Vorig jaar werd daarvoor een regisseur aangesteld, nu is Jonker benieuwd hoe het ervoor staat.
“We hebben ons hard gemaakt om de situatie van arbeidsmigranten te verbeteren”, legt Jonker uit. “Nu willen we daar ook resultaat van zien. Het is best ingewikkeld om alle partijen om tafel te krijgen, dat begrijpen we. Daarom is het goed dat er iemand is aangesteld die daarmee aan de slag is.”
Inmiddels is diegene een jaar aan het werk in die functie. De bedoeling is om als aanjager en ondersteuner partijen als gemeenten en werkgevers bij elkaar te brengen en concrete problemen op te lossen.
Jonker vraagt nu aan het college wat de regisseur sinds zijn aanstelling heeft gedaan en welke afspraken er gemaakt zijn. “Op die manier kunnen we zien of de arbeidsmigranten daadwerkelijk de vruchten plukken van de inzet. Uiteindelijk is het bedoeld om hun situatie te verbeteren.”
Wat wel in het plan stond, maar nog niet gelukt is: de inzet van arbeidsmigranten onderdeel maken van het huisvestingsbeleid en pilots starten om oplossingen voor arbeidsmigranten te bedenken. “Het kan natuurlijk zo zijn dat er in de uitvoering iets niet vlot loopt. Maar dan willen we wel graag weten wat dat is”, zegt Jonker. Hij is benieuwd of er knelpunten opgedoken zijn.
Ook wil de SGP-fractievoorzitter graag weten of er al voorbeeldprojecten zijn geweest of dat die in de maak zijn. “Want daar kunnen we allemaal van leren. Gemeenten worstelen elk op hun eigen manier met arbeidsmigranten, het zou goed zijn als er iets richting aan hen kan geven. Ik hoop dat de provincie daar nog meer werk van wil maken.”